Odessa

Odessa Hakkında

14. yy’dan 18.yy’a kadar Osmanlı himayesinde olan Ukrayna’nın güney bölümünde , 1974 yılında II.Katerina tarafından kurulmuştur.

1803’te Dük Richelieu’nün vali olarak atanmasıyla şehir Avrupa ile Rusya arasındaki en büyük ticaret merkezi olmuştur.

1984 yılında Rus İmparatorluğu’nun Moskova , St.Petersburg ve Varşova’dan sonra dördüncü büyük şehri olmuştur. Alman kuvvetleri 2.Dünya Svaşında şehri 907 gün süreyle işgal etmiştir. 1942’de ise kahramanlık ünvanı almış ve baştanbaşa yeniden imar edilmiştir. Şehir 19.yüzyılın başlarında tersanecilik ve tahıl ticaret merkezi haline gelmiştir.

Odessa ticaretten kazandığı ekonomik güçle, kültür ve sanat dallarında özellikle Sovyetler döneminde önem kazanmıştır. Bir milyonun üzerinde nüfusu ile 160km2 alanı kaplayan şehir, Karadeniz kıyılarındaki otelleri , plajları ve tarihi mimarisi ile birçok turisti kendine çeker.

Ihlamur ve kestane ağaçları ile bezenmiş şehir , caddelerindeki disko ve cafeleri ile yaz-kış Odessa’yı turistlerin eğlence merkezi haline getirir.

Deribasovskaya Caddesi ve Arkadya Bölgesi yaz aylarında turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerdir. Aynı zamanda Odessa Devlet Operası , Sanat Müzesi , Puşkin Müzesi ve Potemkin Merdivenleri görülmeye değer yerler arasındadır.

Odessa hem yerli hem de yabancı turistler tarafından bolca ziyaret edilen , Ukrayna’nın Karadeniz’e açılan penceresidir. Turizm mevsiminde nüfus 1.5 milyonu bulmaktadır.

Çok sayıdaki saygın üniversiteleri ile Dünyanın farklı ülkelerinden gelen binlerce öğrenciyi barındırmaktadır. Bu da Odessa’nın lültürel anlamdaki armonisini daha da zenginleştirmektedir.

Potemkin merdivenlerinin öyküsünü mutlaka dinleyin , filmini izleyin ve hatta mümkünse bir kez inin ve çıkın.

Privoz pazarını da mutlaka ziyaret edin .

Deribasovskaya Caddesini adım adım gezin ve fayton sefası yapmayı unutmayın.

Ülke
Ukrayna
Dil
Ukraynaca
Nüfus
1.029 milyon
Para Birimi
Grivna ( UAH )