Kiev

Kiev Hakkında

Kiev , Ukrayna’nın kuzeyindeki Dinyeper nehrinin kıyısına kurulmuş ve Ukrayna’nın başkentidir. Merkezi Maidan Nezalezhnosti denilen bağımsızlık meydanıdır. Şehir tarihinde geçirdiği değişik dönemleri sınırları içinde hapsetmiştir. Barok dan Post Moderne kadar uzanan mimarisi vardır. Şehrin oluşumunda ticaret ve su önemli unsurlardandır. Dinyeper Nehri Eski Kiev ve Yeni Kiev olmak üzere şehri ikiye bölmekte. Şehrin sağ tarafı daha hızlı ve hareketli, sol tarafı ise daha çok yerleşim yerlerinden oluşan bir yapıdadır.

Üniversitesi, operası, yüksekokulları ve müzeleri ile tam bir kültür kentidir. Andrevski caddesinde bulunan mekanlarda sokak ressamlarına sık sık rastlayabilirsiniz. Adriyiviski uzviz yokuşu resim atölyelerinin ve hediyelik eşya tezgahlarının sıralandığı keyifli bir gezi yoludur.Biraz batılı biraz da doğulu yapısı ile her zaman ilgi odağı konumundadır.

Gelişmiş bir metro ağına sahiptir. Metrosunun en büyük özelliği çok derine inşa edilmiş olması ve savaş anında sığınak olarak kullanılabilecek üç hatla bunlara bağlı kanallara sahip olması.

Alışveriş için Khreshchatky caddesinde ünlü markalara bakabilirsiniz. Daha uygun fiyatlı bir şeyler düşünürseniz caddenin sağını ve solunu birbirine bağlayan alt geçitlerle çeşitli ve makul fiyatlı ürünler bulabilirsiniz.

Dinyeper nehrinde tekne turu yapılabilmekte. Nehir Rusyadan doğuyor ve Karadenize dökülüyor. Nehrin ortasında Turhan adası var.Kıyıları kumla doldurulmuş, plajları mevcut.

Pirigova köyü Avrupa’nın en büyük açık hava müzelerinden biridir.

Bunların yanında Altın Kubbeli Katedral, Taras Şevçenko Opera Binası, Podol-Kardeşlik Tepesi, Savaş Müzesi, St. Andrew’s Church, NBSP Golden Gate, Galeri Podol, Pechersl Larva Manastırı, Kiev Wax şekiller müzesi gezilmesi gereken yerlerindendir.

Ülke
Ukrayna
Dil
Ukraynaca
Nüfus
2,785,976
Para Birimi
Grivna (UAH)