Kharkiv

Kharkiv Hakkında

Kiev’den sonra ikinci büyük şehir olan Kharkiv , Ukrayna’nın en önemli kültürel ve bilimsel şehridir.

Birinci dünya savaşından sonra bir süre Ukrayna’nın başkentliğini de yapmıştır. Dikkat çekici bir tarihi geçmişe sahip olan Kharkiv , Ukrayna’nın Saint Petersburg’u olarak da anılır. Şehrin birçok noktasında Sovyet liderlere , kahramanlara ve İkinci Dünya Savaşı kurbanlarına adanmış anıtlar bulunmaktadır.

Ekim Devrimi sonrasındaki dönemde devlet şehrin her yanını ünlü devrimcilerin, bilim adamlarının ve sanatçıların heykelleri ile donatmıştır. Bu anıt heykellerden biri de Ukraynalı şari ve devrimciye ait Shevchenko Heykeli’dir.

Şehirde görmeye değer diğer bir yapı da Forest Park içinde yer alan ve Nazilere karşı savaşan Sovyetlerin anısına yapılmış olan Memorial Complex’tir.

Kharkiv çok aktif iş hayatına ve kültürel aktivitelere sahip bir şehirdir. Merkezdeki ana meydan Ukrayna’nın en büyük meydanıdır ve Avrupa’nın da en büyük meydanları arasında yer alır. Şehrin kalbinin attığı bu merkezde yıl boyunca festivaller , konserler , fuarlar , ralliler , mitingler ve diğer etkinlikler yapılmaktadır.

Kharkiv aynı zamanda geniş bulvarların ve görkemli yapıların şehridir. Tarihi mekanlar arasında 17.yy sonlarında yapılmış Pokrovsky Katedrali , 18.yy sonlarından kalan Uspensky Kilisesi , 19.yy’dan Patriarch Katedrali ve 1812 yılında Napolyon’a karşı kazanılan savaşın anısı olarak inşa edilmiş çan kulesi yer almaktadır.

Şehrin her yanında bulunan parklar ve yeşil alanlar ülke çapında ünlüdür. Yüz yıldan fazla bir süredir şehre hizmet eden ve her yıl yaklaşık 5 milyon turisti ağırlayan Gorky parkı dinlenme ve eğlence için oldukça popüler bir mekandır.

Ülke
Ukrayna
Dil
Ukraynaca
Nüfus
1.47 milyon
Para Birimi
Ukrayna Grivnası