Dnipro

Dnipro Hakkında

Dnipro Ukrayna’nın 4.büyük kentidir. İç savaş sonrası Lugansk ve Donetsk şehrinden göç edenler Odessa’ya yerleşmişlerdir. Avrupa’nın 3.büyük nehri Dinyeper’in kenarına kurulmuş şehirlerden biridir. Dinyeper nehri Rusya’da doğup , Belarus ve Ukrayna’dan sonra Karadeniz’e dökülür.

Şehir , Sovyet Rusya’sı döneminde nükleer , silah ve uzay endüstrisinin önemli merkezlerindendi.Günümüzde demir çelik fabrikası , roket fabrikası ve tarım alanında Ukrayna’nın en zengin şehirlerindendir. Turuncu devrimin liderlerinden , 2005 yılında Forbes dergisine göre dünyanın en güçlü 3.kadını , ilk kadın başbakan Timişenko , Dnipro’ludur.

1776 yılında rus çariçesi II.Katerina’nın emri ile kurulan şehrin ilk ismi Ekaterinoslav’dı. 1926 – 2006 yılları arasında Dnipropetrovsk olan şehrin ismi komünist dönemin izlerini silmek adına Dnipro olarak değiştirildi.

Nüfusun %77’si Ukrayna’lı %23’ü ise Rus’lardan oluşmaktadır.

Dnipro’da Taras Shevchenko Park , Rocket Park , Lazar Globa Park , Menorah Center ve General Puşkin anıtını mutlaka ziyaret edin.

Şehrin en ünlü caddesi Karl Marks caddesini , cadde üzerindeki mağazalar, cafeler ve restorantları mutlaka deneyimleyin.

Ülke
Ukrayna
Dil
Ukraynaca
Nüfus
1.8 milyon
Para Birimi
Grivna ( UAH )