Üsküp

Üsküp Hakkında

Makedonya’nın başkenti Üsküp , Vardar Nehri’nin iki kıyısına kurulmuştur. Makedon dilinde Skopje olarak adlandırılan şehir , tarihi ve kültürel özellikleri ile yabancılık hissetmediğimiz bir yer.

1392’de Osmanlı topraklarına katılan şehir , 500 yıldan fazla bir süre Osmanlı egemenliğinde kalmış . Şehrin bir yakasında Arnavutlar ve Müslümanlar yaşarken , diğer tarafta Ortodosk Hristiyanlar yaşıyor. Bu nedenle şehrin Eski Türk Çarşısı bölümünde çok sayıda Osmanlı eserine rastlamak mümkün.

Şehirde yer alan Vardar Nehri kenti ikiye ayırmıştır. Bu iki bölge Hristiyan ve Müslüman toplulukların bulunması ile birbirinden farklıdır. Nehrin üzerinde yer alan Taş Köprü kentin simgesidir. Padişah 1.Murat döneminde yapılan eşsiz mimari yapı ; 1963 yılında meydana gelen depremde büyük bir hasar alan Üsküp şehrinde ayakta kalmayı başarabilmiştir. Türk Çarşıs aynı zamanda Old Bazaar’da olarak da anılan çarşıda esnafın birçoğu Türk’tür ve burada Türkçe konuşmaları duyabilirsiniz. Bölgede yer alan Davut Paşa Hamamı , Kurşunlu Han , Sulu HAN VE Mustafa Paşa Camii buraya gelen seyahatseverlerin görmesi gereken yapıtlardır. Mustafa Paşa tarafından yaptırılan cami ve su kemerleri oldukça ilgi çekicidir. Sultan II.Murad camisi ise başkentin en büyük camisidir. Yapılan restorasyon çalışması ve sahip olduğu görkemli parkı ile dikkat çeken Üsküp Kalesi bu destinasyonu seçen turistlere doyumsuz bir Üsküp manzarası sunmaktadır. Vardar Nehri’nin sol tarafında kalan kısım Müslümanların yaşadığı tarafa göre bir hayli gelişmiş ve daha yeni olan yerleşim yeridir. Ülkede yer alan önemli eğitim kurumları , meclis binaları bu bölgede yer almaktadır. Üsküp’ün en önemli sembolü ve Makedonya Meydanı’nda yer alan Büyük İskender Heykeli’nin mutlaka görülmesi gerekir. Şehrin en eski yapısı ise 17.yy’dan kalma Bey Kulesi’dir. Yüksekliği 14 metre olan kule içinde Rahibe Teresa anıları ve Ulusal Müze yer almaktadır. 1835 yılında inşa edilen Aziz Bogorodica Kilisesi ve ülkede doğup 18 yaşına kadar burada yaşan Rahibe Teresa’nın şu anda ayakta olmasa da ortasında güzel bir şapelin yer aldığı yapı görülmeye değer niteliktedir.

Geçmiş Yugoslavya devletinin parçalanmasıyla ortaya çıkan Makedonya, geçtiğimiz yıllarda bağımsızlığının 20 kuruluş yıl dönümünü kutlamıştı. O günlerden bu yana başkent Üsküp tam bir değişim ve dönüşüm içerisinde. Bu sıralar şehir hummalı bir inşaat ve yeniden yapılanma havasında. Devletin yürüttüğü Skopje 2014 adlı proje ile , şehir turistik açıdan geliştiriliyor, diğer bir deyişle yeniden yaratılıyor. Şehrin dokusuyla örtüşüyormuş gibi görünen şaşalı köprüler,havuzlar , bronz ve mermer heykeller şehre serpiştiriliyor.

Skopje 2014 projesiyle şehir sanki bir tema parkı haline geldi. 1963’teki depremde kaybedilen tarihi mirasların yeniden canlandırıldığı söylense de görünen tablo bunu pek kanıtlamıyor. Bu değişimin gözlemleneceği en iyi yer ise Makedonya Meydanı.

Üç farklı kültürü de bünyesinde barındıran şehirde Müslümanların alanı daha mütevazi görünürken , Hristiyan kesimin yaşadığı alan modern ve gelişmiş vaziyettedir. Ülkemiz tarihinde yer alan Mehmet Akif Ersoy , Yahya Kemal , Hoca Tahsin ve Mustafa Kemal Atatürk’ün dedesi Hakkı Efendi ve Arnavut Abdi Paşa gibi büyük şahsiyetlerin çıktığı Üsküp için Yahya Kemal “ Fatih devrinin evliya mezalığı” benzetmesini uygun bulmuştur. Çok sayıda müze ve tarihsel yapıyı barındıran Üsküpte nehir boyunca çok sayıda park yer almaktadır. 1920 yılında Stanko Karaman tarafından yapılan Doğa Bilim Müzesi değişik hayvan çeşitleri ile ilgili sergileri görmeniz mümkündür. Tarih, etnolojik ve arkeolojik olmak üzere üç kısımdan oluşan Makedonya Müzesinde M.Ö.5000 yıllarından 7.yy kadar olan objeler koleksiyonu yer almaktadır. Şehir merkezinde yer alan Şehir Parkı çok büyük bir alanda bulunmaktadır ve içinde küçük göller , tenis kortları ve lunapark bulunur. 19.yy yapısı olan Gradski Parkı özellikle ılıman aylarda yürüyüş ve piknik yapmak için oldukça ideal bir yerdir. Müzik ritminin kaçınılmaz olduğu Balkanlarda bu kültür şehrinde de müzik eşliğinde kelime anlamı sarhoş oyunu ve kökeni Üsküp’e dayanan bir halk dansı olan ORO oynayan insanları görmeniz kaçınılmazdır. Çok hareketli olmayan gece hayatında özellikle Makedon halkın yaşadığı bölgelerde barlar ve gece klüpleri bulunmaktadır.

Ülke
Makedonya
Dil
Makedonca
Nüfus
506.926
Para Birimi
Makedon Denarı